• شنبه تا پنجشنبه ساعت 8:00 الی 17:00

شپشک برنج چیست ؟ از بین بردن حشره برنج با چند روش

شپشک برنج چیست ؟ از بین بردن حشره برنج با چند روش

شپشک برنج چیست ؟ از بین بردن حشره برنج با چند روش

  • 75 بازدید

ممکن است متوجه شوید که برنج و یا محصولات دیگری مانند گندم، عدس و... حشرات ریزی را به همراه دارند. این حشرات در برنج شپشک هستند. حتما می پرسید شپشک برنج چیست؟ شپشک برنج، حشره‌ای کوچک و مخرب است که به برخی از محصولات کشاورزی چون برنج و غلات حمله کرده و سبب آسیب به محصولات می شود. البته نگران نباشید زیرا با استفاده از چند راهکار ساده می توانید آن را از بین ببرید. در این مقاله از برنجکده قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با شپشک برنج و راه‌ های از بین بردن حشره برنج را در اختیار شما قرار دهیم. اگر مقدار زیادی برنج یا غلات را در منزل نگهداری می کنید و نگران از بین بردن حشره در آنها هستید؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شپشک برنج چیست ؟

در پاسخ به سوال شپشک برنج چیست؟ باید گفت که شپشک برنج یا حشره برنج (با عنوان علمی سیتوفیلوس اوریزائه)، آفت هایی ریز هستند که به محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم و غلات حمله کرده و از این محصولات به عنوان منبع تغذیه خود استفاده می کنند. این حشرات از نظر پزشکی خطرناک نیستند ولی می توانند به مواد غذایی آسیب برسانند.
یافتن این آفت ها در برنج مشکلاتی را برای تمیز کردن و آماده سازی برنج ایجاد می‌ کند. اگر مقدار زیادی برنج خریده‌ اید و شپشک زده است، نگران نباشید؛ شما می توانید با استفاده از چند روش ساده از شر این موجودات موذی راحت شوید. قبل از اینکه بخواهید شپشک را از بین ببرید؛ لازم است درباره شکل ظاهری آنها آگاهی داشته باشید! بنابراین در ابتدا به سراغ بررسی این موضوع می رویم که شپشک برنج چه شکلی است؟

تشخیص شپشک برنج برای از بین بردن حشره برنج

برای از بین بردن حشره برنج ابتدا لازم است بدانید آن ها چه شکلی هستند؛ شپشک برنج از نظر شکل و ویژگی ‌های ظاهری به صورتی کوچک و نازک است. اندازه این حشره بین دو تا سه میلیمتر بوده و رنگ شپشک برنج معمولا قهوه ‌ای مایل به سرخ تا سیاه بوده و طول عمر این حشرات بالغ، حدود سی روز است. 
هنگامی که شپشک برنج به مرحله بالغ شدن می‌ رسد، قابلیت پرواز دارد و خیلی سریع از یک مکان به مکان دیگر حرکت می ‌کند. آن ‌ها در شب نیز می ‌توانند به سرعت جا به‌ جا شوند. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر می کند این است که ما برنج خود را در ظرف بسته نگهداری می کنیم؛ این موجودات چطور در آن بوجود می آیند؟! در بخش بعدی به این سوال هم پاسخ خواهیم داد.

شپشک برنج چگونه به وجود می آید؟

شپشک برنج طی یک فرآیند طبیعی شکل می‌گیرد. در هر یک از مراحل کاشت، داشت، برداشت یا انبارکردن برنج، تخم ‌گذاری این حشرات روی گیاه، دانه یا کیسه برنج اتفاق می ‌افتد. زمانی که این تخم ‌ها در شرایط محیطی مناسب برای رشد و تغذیه قرار بگیرند، شپشک برنج شروع به تکثیر خواهد کرد.
شرایط محیطی مانند گرما و رطوبت نقش مهمی در این فرآیند دارد. بنابراین اگر شرایط ایده ‌آل برای رشد شپشک برنج فراهم شوند، این حشرات به سرعت تعداد خود را افزایش داده و ممکن است به صورت جمعی در کیسه‌ های برنج یا روی گیاهان دیده شوند.

آیا شپشک برنج خطرناک است

آیا شپشک برنج خطرناک است؟

شپشک برنج به صورت مستقیم برای انسان خطرناک نیست و ناقل هیچ گونه بیماری شناخته شده‌ ای نمی ‌باشد؛ به عبارت دیگر، مصرف برنج شپشک زده از نظر پزشکی و بهداشتی مشکلی ایجاد نمی‌ کند.
با این حال، شپشک برنج می ‌تواند به مواد غذایی آسیب برساند. این حشرات با جذب مایعات گیاهان، میوه‌ ها و دانه ‌های برنج، می ‌توانند سبب آسیب به نمونه‌ های محصولات کشاورزی شوند. در نتیجه اگر برنج شما به شپشک آلوده شده باشد، ممکن است تاثیرات منفی بر کیفیت و کمیت محصول داشته باشد.
توصیه می‌ شود که برنج را قبل از استفاده به دقت بررسی کنید و در صورت وجود شپشک برنج، اقدامات مناسبی برای کنترل و جلوگیری از گسترش آن انجام دهید.

مضرات شپشک برنج

در ادامه مبحث شپشک برنج چیست ؟ لازم است بدانید که این حشرات مضرات زیر را پدید می آورند:

  1. آسیب به دانه ‌های برنج: شپشک برنج می‌ تواند با جذب مایعات گیاهی، پودر کردن و از بین بردن دانه ‌های برنج را ایجاد کند. این ممکن است به افزایش هزینه ‌های کشاورزان برای تولید برنج منجر شود.
  2. ظاهر ناخوشایند: حضور شپشک برنج در برنج به ویژه اگر به مقدار زیاد باشد از نظر ظاهری ناخوشایند و آزاردهنده خواهد بود. وجود این حشرات ممکن است تاثیر منفی بر فروش و مصرف برنج داشته باشد.
  3. سرایت به محصولات دیگر: اگر کنترل شپشک برنج به خوبی انجام نشود، این حشره ممکن است به محصولات غذایی دیگر مانند گندم، جو، ماکارونی و رشته سوپ سرایت کرده و آن ها را نیز تخریب کنند. این موضوع می ‌تواند ضرر اقتصادی زیادی را برای کشاورزان و صنایع غذایی ایجاد کند.

با توجه به مضرات مذکور، مدیریت و کنترل این حشره در کشاورزی بسیار حائز اهمیت است.

نحوه از بین بردن حشره برنج

نحوه از بین بردن حشره برنج

پس از آن که متوجه شدید شپشک برنج چیست ؟ حال لازم است برای کنترل و از بین بردن حشره برنج از روش ‌های زیر استفاده کنید:

استفاده از تله های چسبناک

استفاده از تله ‌های چسبناک به عنوان یک روش کنترلی مؤثر برای شپشک برنج است. این تله ‌ها، با سطوح چسبنده، حشراتی نظیر شپشک برنج را جذب خود می کنند و آن ها را از بین می‌ برند. برای افزایش کارایی، تله ‌ها را در اطراف مناطقی که شپشک برنج وجود دارد، قرار داده و تا زمانی که فعالیت این حشره ادامه دارد از آن ها استفاده کنید. این روش نه ‌تنها به کاهش تعداد شپشک برنج کمک می‌ کند بلکه به محیط زیست نیز آسیبی نمی‌ رساند.

استفاده از آب جوش

استفاده از آب جوش می ‌تواند به عنوان روش ساده و موثر برای از بین بردن حشره برنج در خانه باشد. با ریختن آب جوش روی برنج این حشرات و تخم ‌هایشان به سطح برنج کشیده می‌ شوند. پس از مرگ شپشک‌ ها، آنها در آب شناور شده و به راحتی می ‌توان آن ها را از برنج جدا کرد. همچنین با حرارت دادن به برنج، می توانید شپشک‌ ها و تخم‌ هایشان را کشته و از بین ببرید.

قرار دادن برنج در فریزر

قرار دادن برنج در فریزر به عنوان یک روش برای از بین بردن شپشک برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. با قرار دادن برنج در فریزر به مدت چهار روز، دمای پایین و شرایط سرد، موجب مرگ شپشک ‌ها و تخم‌ هایشان می ‌شود. 
پس از گذشت این مدت زمان، برنج را از فریزر خارج کرده و آن را بسته‌ بندی کنید. این روش علاوه بر از بین بردن حشرات به حفظ کیفیت برنج کمک می‌ کند و قطعا بهتر از استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل شپشک است. توجه به این نکته مهم است که پس از خارج کردن برنج از فریزر باید آن را به دمای محیط برسانید و سپس برنج را بسته ‌بندی نمایید.

استفاده از برگ بو یا چریش

استفاده از برگ بو و چریش به عنوان یک راه حل طبیعی برای از بین بردن حشره برنج می ‌باشد. این برگ ‌ها دارای خواص ضد حشره بوده و معطر هستند که می ‌توانند حشرات مختلف از جمله شپشک برنج را از محصولات غذایی دور نگه دارند. برگ بو و چریش می‌ توانند به عنوان یک راهکار طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی، برای حفاظت از برنج در برابر آفات مورد استفاده قرار گیرند. 
برای این کار، کافیست برگ‌ های تازه از بو و چریش را درون کیسه ‌های برنج یا در محیطی که برنج ذخیره می‌شود، قرار دهید. این روش به عنوان یک راهکار ارزان قیمت و محیط زیستی می ‌تواند در کاهش حشرات و حفظ کیفیت برنج موثر باشد.

استفاده از میخک

استفاده از میخک به عنوان یک راهکار ساده و موثر برای دور کردن شپشک‌ ها از برنج یا محیط ‌های ذخیره غذا ایده‌آل است. با قرار دادن کمی میخک درون ظرف برنج یا در قفسه ‌های نگه ‌داری غذا، می ‌توانید حشراتی مانند شپشک را از بین ببرید و از ورود آن ها به ظروف جلوگیری کنید. 
خاصیت ضد حشره بودن میخک این امکان را ایجاد می‌ کند که به صورت طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی، حشرات را از محیط دور نگه دارید.

استفاده از جعبه کبریت

استفاده از جعبه کبریت به عنوان یک روش خانگی برای از بین بردن حشره برنج است. با قرار دادن یک جعبه کبریت درون ظرف برنج، گوگرد موجود در کبریت حشرات را فراری می ‌دهد؛ زیرا شپشک برنج از گوگرد منتنفر است. این راهکار طبیعی به عنوان یک روش ایمن و بدون استفاده از مواد شیمیایی، می‌ تواند در حفظ کیفیت برنج و جلوگیری از حمله حشرات مؤثر باشد.

گذاشتن برنج در آفتاب

برای از بین بردن شپشک برنج می ‌توانید محصول را زیر نور آفتاب پهن کنید. تابش آفتاب باعث می‌ شود که شپشک‌ ها از مواد غذایی و محصولات کشاورزی دور شوند، زیرا این حشرات محیط ‌های مرطوب و تاریک را ترجیح می‌ دهند. با پهن کردن برنج شپشک زده زیر نور آفتاب، می ‌توانید شپشک برنج را کنترل کنید.

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

استفاده از قرص سیر یا ضد بید نیز یک راه حل موثر برای از بین بردن حشره برنج است. با قرار دادن قرص درون برنج، مواد معطر و ضد حشره موجود در سیر می ‌تواند شپشک برنج را از بین ببرد و از حمله حشرات جلوگیری کند. این روش از داروخانه‌ ها و عطاری ‌ها قابل تهیه است و به عنوان یک روش اقتصادی و کارآمد برای کنترل حشرات در برنج مطرح می‌ شود.
حال که فهمیدید شپشک برنج چیست ؟ و چگونه می توان با آن مبارزه کرد، در پایان لازم است به حفظ کیفیت برنج و پیشگیری از تکثیر حشرات توجه ویژه داشته باشید. با اطلاعات به دست آمده از این مقاله وبسایت برنجکده و بهره‌گیری از راهکارهای ارائه شده، امیدواریم که کشاورزان و تولیدکنندگان بتوانند با موفقیت به مدیریت حشرات در محصولات خود بپردازند.
برنجکده جهت رفع این موجودات تمامی برنج ها را در حین فرآیند سورت و بسته بندی گرما می دهد. گرمادرمانی موجب می شود تا در صورت وجود هرگونه تخم حشره، این آفات از بین روند و شانس تشکیل موجودات موذی در آنها به حداقل برسد. شما می توانید جهت تهیه برنج با کیفیت با بسته بسته بندی بهداشتی به صفحه خرید برنج ایرانی مراجعه نموده و یا از طریق شماره های موجود در وبسایت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید.

برنجکده

نظر (0)

اضافه کردن نظر

captcha