• شنبه تا پنجشنبه ساعت 8:00 الی 17:00

برنج دودی

 • تعداد محصولات فروشگاه :

برنج دودی 10 کیلویی

موجود در انبار

1,150,000 تومان


خرید برنج دودی با بهترین کیفیت و قیمت – برنجکده

آیا تا به حال تجربه مصرف برنج دودی را داشته اید؟ خرید برنج دودی همواره یکی از چالش های افرادی است که به این نوع برنج علاقه دارند؛ چرا که شناسایی برنج دودی با کیفیت کار سختی است و مصرف کنندگان این نوع برنج باید با دقت زیادی برنج مورد نظر خود را خریداری کنند.
در این مطلب از سایت برنجکده قصد داریم به سراغ بررسی نکات مربوط به خرید برنج دودی برویم. اگر دوست دارید با این برنج و نحوه شناسایی آن بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مطلب همراه باشید.
در گام اول باید به سراغ بررسی این موضوع برویم که برنج دودی چیست و به چه نوع برنج هایی برنج دودی گفته می شود.

برنج دودی چیست و چرا برنج را دودی میکنند ؟

در ایران، برنج دودی به برنج هایی گفته می شود که در معرض دود چوب قرار گرفته و به رنگ قهوه ای یا سیاه در می آید. این نوع برنج در مناطق شمالی ایران، به ویژه در استان های گیلان و مازندران، تولید می شود. اگر بخواهیم به صورت تخصصی دودی کردن برنج ها را بررسی کنیم، می توانیم بگوییم در ایران، برنج دودی به دو دلیل اصلی تولید می شود:

 1. برای افزایش ماندگاری برنج:
  دودی کردن برنج باعث می شود که برنج در برابر فساد و آفات مقاوم شود. این امر به ویژه در گذشته که شرایط نگهداری مواد غذایی مناسب نبود، اهمیت زیادی داشت.
 2. برای بهبود طعم و عطر برنج: 
  دودی کردن برنج باعث می شود که برنج عطر و طعمی خاص و منحصر به فرد پیدا کند. این امر باعث می شود که برنج دودی به یک غذای محبوب در ایران تبدیل شود.

در ایران، دودی کردن برنج معمولاً در فصل پاییز انجام می شود. برای این کار، برنج را در یک اتاق مخصوص به نام "دودخانه" قرار می دهند و با دود چوب هیزمی یا گاز، آن را دودی می کنند. مدت زمان دودی کردن برنج معمولاً بین 12 تا 24 ساعت است.
برنج دودی در ایران کاربردهای مختلفی دارد. از این نوع برنج برای تهیه انواع غذاهای محلی، مانند چلو کباب، چلو ماهی، و چلو مرغ دودی، استفاده می شود. همچنین، برنج دودی به عنوان یک میان وعده یا پیش غذا نیز مصرف می شود.برنج دودی دارای خواص متعددی است. این نوع برنج حاوی مقادیر بالایی فیبر، آنتی اکسیدان، و مواد معدنی است. برنج دودی می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، و برخی سرطان ها کمک کند.
حال که با برنج دودی آشنا شدیم و فهمیدیم که هدف دودی کردن برنج چیست؛ باید به سراغ بررسی یکی دیگر از نکات مهم در زمینه خرید برنج دودی برویم. در ادامه با معرفی انواع برنج دودی، با هر کدام از این برنج ها آشنا می شویم تا شما راحت تر بتوانید برنج مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انواع برنج دودی ( چند نوع برنج دودی وجود دارد ؟ )

ما می توانیم برنج دودی را به دو روش دسته بندی کنیم؛ اولین دسته بندی مربوط به نحوه دودی کردن برنج است و دومین دسته بندی هم مربوط نوع برنج استفاده شده در برنج دودی است. اگر بخواهیم این بخش را به صورت خلاصه جمع بندی کنیم، می توانیم بگوییم در ایران، برنج دودی به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

 • برنج دودی هیزمی:
   این نوع برنج با قرار گرفتن در معرض دود چوب هیزمی تولید می شود. برنج دودی هیزمی طعم و عطر قوی تری نسبت به سایر انواع برنج دودی دارد.
 • برنج دودی گازی:
  این نوع برنج با قرار گرفتن در معرض دود گاز تولید می شود. برنج دودی گازی طعم و عطر ملایم تری نسبت به برنج دودی هیزمی دارد.

در هر یک از این دسته ها، انواع مختلفی از برنج دودی وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به پر طرفدارترین برنج های دودی در ایران اشاره خواهیم کرد:

برنج دودی طارم هاشمی: این نوع برنج از مرغوب ترین انواع برنج دودی ایرانی است. برنج دودی طارم هاشمی دارای طعم و عطر بی نظیری است. این نوع برنج اغلب در استان مازندران و زنجان تولید می شود.

برنج دودی علی کاظمی: این نوع برنج نیز از انواع مرغوب برنج دودی ایرانی است. برنج دودی علی کاظمی دارای عطر و طعمی ملایم است. این نوع برنج در استان گیلان تولید می شود.

برنج دودی صدری: این نوع برنج از انواع ارزان قیمت برنج دودی ایرانی است. برنج دودی صدری دارای طعم و عطر متوسطی است. این نوع برنج در استان مازندران تولید می شود.

انتخاب نوع برنج دودی به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک برنج دودی با طعم و عطر قوی هستید، برنج دودی طارم هاشمی یا علی کاظمی گزینه های مناسبی هستند. اگر به دنبال یک برنج دودی با طعم و عطر ملایم تر هستید، برنج دودی صدری گزینه مناسبی است.
ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چه طور برنج را دودی می کنند؟! در ادامه از این مطلب سایت برنج کده به سراغ بررسی این موضوع خواهیم رفت.

چه طور برنج را دودی میکنند ؟

چه طور برنج را دودی میکنند ؟

در ایران، دودی کردن برنج معمولاً در فصل پاییز انجام می شود. برای این کار، برنج را در یک اتاق مخصوص به نام "دودخانه" قرار می دهند و با دود چوب هیزمی یا گاز، آن را دودی می کنند.
مراحل دودی کردن برنج به شرح زیر است:

 • تهیه برنج:
  برای دودی کردن برنج، باید از برنج تازه و مرغوب استفاده شود. برنج باید شسته شده و خشک شده باشد.
 • آماده سازی دودخانه:
  دودخانه باید یک اتاق یا فضای بسته باشد که دود بتواند به راحتی در آن جریان داشته باشد. ( البته در حال حاضر دودی کردن برنج ها در کارخانه ها و با استفاده از تجهیزات مخصوص انجام می شود و چیزی به اسم دودخانه وجود ندارد )
 • تهیه چوب هیزم یا گاز:
   برای دودی کردن برنج با چوب هیزم، باید از چوب درختانی مانند راش، بلوط، یا گردو استفاده شود. یا به جای هیزم می توان از گاز استفاده کرد.
 • دودی کردن برنج:
   برنج را در دودخانه قرار داده و چوب هیزم یا گاز را روشن می کنند. درب دودخانه را می بندند و اجازه می دهند تا دود به مدت 12 تا 24 ساعت برنج را دودی کند.
 • سرد کردن برنج:
   پس از اتمام زمان دودی کردن، درب دودخانه را باز می کنند و اجازه می دهند تا برنج خنک شود. سپس، برنج را از دودخانه خارج کرده و به صورت بسته بندی شده در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

طبیعتاً میزان زمان دودی کردن برنج به نوع برنج، نوع چوب هیزم یا گاز به سلیقه افراد بستگی دارد و در حال حاضر انواع مختلفی از این نوع برنج وجود دارد. شما می توانید برنج دودی مد نظر خودتان را خریداری و مصرف کنید.
در ادامه به سراغ بررسی این موضوع خواهیم رفت که برنج دودی چه ویژگی هایی دارد؛ همچنین با هم خواهیم دید که چرا باید این نوع برنج را مصرف کنیم و این برنج چه خواصی برای بدن دارد.

برنج دودی چه ویژگی هایی دارد ؟

همان طور که پیش از این به این موضوع اشاره کردیم؛ برنج دودی در ایران کاربردهای مختلفی دارد. این برنج نسبت به برنج های عادی ویژگی های متفاوتی دارد که در ادامه به تعدادی از این ویژگی ها اشاره می کنیم:

 • رنگ: برنج دودی به رنگ قهوه ای یا سیاه در می آید. رنگ برنج دودی به نوع چوب هیزم یا گازی که برای دودی کردن آن استفاده می شود، بستگی دارد.
 • طعم: برنج دودی دارای طعم و عطر خاصی است که به آن طعم و عطر دود می دهد. طعم و عطر برنج دودی به نوع چوب هیزم یا گازی که برای دودی کردن آن استفاده می شود، و مدت زمان دودی کردن آن، بستگی دارد.
 • ماندگاری: برنج دودی نسبت به برنج سفید ماندگاری بیشتری دارد. این امر به دلیل وجود ترکیباتی در دود است که باعث می شود که برنج در برابر فساد و آفات مقاوم شود.

خواص برنج دودی برای بدن چیست ؟ مزایای مصرف برنج دودی

مانند سایر برنج ها، برنج دودی هم دارای خواص متعددی برای بدن است؛ به شرطی که به درستی و به اندازه مصرف شود. این نوع برنج حاوی مقادیر بالایی فیبر، آنتی اکسیدان و مواد معدنی است. در ادامه به محتویات برنج دودی که ارزش غذایی بالایی دارند اشاره می کنیم:

 • فیبر

برای سلامت دستگاه گوارش ضروری است. فیبر به هضم غذا کمک می کند و از یبوست جلوگیری می کند. همچنین، فیبر می تواند به کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب خون کمک کند.

 • آنتی اکسیدان

برای محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد ضروری است. رادیکال های آزاد می توانند باعث بیماری های مختلفی مانند بیماری های قلبی، دیابت، و سرطان شوند.

 • مواد معدنی

برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. برخی از مواد معدنی که در برنج دودی یافت می شوند عبارتند از:

 • سلنیوم: سلنیوم یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به محافظت از بدن در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند. همچنین، سلنیوم می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها، مانند سرطان روده بزرگ، کمک کند.
 • منگنز:  منگنز برای تولید انرژی و متابولیسم کربوهیدرات ها، پروتئین ها، و چربی ها ضروری است. همچنین، منگنز می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت کمک کند.
 • روی: روی برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است. همچنین، روی می تواند به بهبود بینایی و حافظه کمک کند.

بنابراین، برنج دودی یک غذای سالم و مغذی است که می تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. البته دقت کنید که باید به اندازه از این برنج استفاده شود. استفاده بیش از حد از برنج دودی می تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود.
یک نکته مهم در مورد مصرف برنج دودی وجود دارد و آن هم این است که شما باید در میزان مصرف برنج دودی دقت کنید. برای مثال شما نمی توانید این برنج را مانند سایر برنج ها در همه وعده های غذایی مصرف کنید. بهتر است نهایتا یک یا دو بار در هفته این برنج را در برنامه غذایی خود قرار دهید. سعی کنید برنج دودی را با سبزیجات و سالاد مصرف کنید. این کار به بهبود ارزش غذایی وعده غذایی شما کمک می کند.
حال که با خواص و ویژگی هایی این نوع برنج هم آشنا شدیم به سراغ بررسی موضوع مهم دیگری در زمینه خرید برنج دودی خواهیم رفت. البته این موضوع بیشتر به درد زمانی می خورد که شما این برنج را خریداری کرده باشید. همان قدر که رعایت نکات پیش از خرید برنج دودی مهم است؛ باید بعد از خرید هم نکات مربوط به نگهداری از برنج رعایت شود.

نحوه نگهداری از برنج دودی

نحوه نگهداری از برنج دودی

اگر دوست دارید مدت زمان بیشتری بتوانید برنج دودی را نگهداری کنید و در عین حال همچنان عطر و طعم این برنج حفظ شود؛ نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • برنج دودی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. بهترین دما برای نگهداری از برنج دودی، 10 تا 15 درجه سانتیگراد است.
 • برنج دودی را در ظرف در بسته نگهداری کنید. این کار از ورود حشرات و میکروب ها به برنج دودی جلوگیری می کند.
 • برنج دودی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. نور مستقیم خورشید می تواند باعث کاهش کیفیت برنج دودی شود.
 • برنج دودی را برای مدت طولانی نگهداری نکنید. برنج دودی تازه طعم و عطر بهتری دارد.سعی کنید در بازه های زمانی کوتاه این نوع برنج را خریداری کنید و مصرف کنید.

همچنین به نکات زیر نیز در این زمینه توجه کنید:

 1. برنج دودی را در یخچال یا فریزر نگهداری نکنید. این کار باعث خشک شدن برنج دودی می شود.
 2. برنج دودی را در مجاورت سایر مواد غذایی با بوی قوی نگهداری نکنید. این کار باعث جذب بوی سایر مواد غذایی به برنج دودی می شود.
 3. اگر برنج دودی را به صورت بسته بندی شده خریداری می کنید، به تاریخ انقضا بر روی بسته بندی توجه کنید. اگر تاریخ انقضای برنج دودی گذشته باشد؛ ممکن است کیفیت آن کاهش یافته باشد. در نهایت اگر برنج دودی را در شرایط مناسب نگهداری کنید، می تواند تا یک سال ماندگاری داشته باشد.

خرید برنج دودی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در برنجکده

همان طور که اطلاع دارید، سایت برنجکده یکی از سایت هایی است که به صورت تخصصی در زمینه خرید و فروش انواع برنج فعالیت می کند. از مزیت های این فروشگاه ارسال رایگان برای خریدهای بالای پنج میلیون تومان، ضمانت کیفیت و مشاوره قبل از خرید است. 
اگر شما به دنبال خرید برنج دودی هستید؛ می توانید با بررسی محصولات موجود در سایت برنج کده اقدام به خرید کنید. اگر نمی دانید کدام برنج برای شما مناسب است یا در زمینه خرید برنج سوال دارید؛ می توانید با شماره 02191018374 تماس بگیرید تا کارشناس های سایت برنجکده شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

نظرات

لطفا تجربه خودتان در استفاده از این محصول را به اشتراک بگذارید.

یک نقد و بررسی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی مشخص شده اند

captcha